Jak sami sebe vnímáme? Máme sebe na prvním místě?Návod, jak si na sebe udělat čas.

18.09.2021

Dnes je další nový den. Je to možnost, jak začít sebe lépe vnímat, jak udělat něco pro sebe. Otázkou je, jestli si na to uděláme čas. 

Vnímám kolem sebe tu rychlost, jakou události v životě běží. Častokrát máme tolik úkolů a povinností, že nám už nezbyde čas na sebe. Ženy obecně mají nutkání postarat se o domácnost, partnera a děti, ale na sebe zapomínají. Někdy si toho naplánujeme tolik, že jsme vyčerpané, vystresované a už nemáme sílu zastavit se, soustředit se na sebe a dopřát sami sobě trochu odpočinku a péče o sebe. Častokrát slyším plno výmluv, že to nejde, není čas, že na to nemáte chuť, pomyšlení.

Je na čase to změnit a začít to vnímat jinak. Je potřeba poznat svoji hodnotu, mít se ráda a dát prioritu sama sobě. Možná si říkáte, že to zní jednoduše, ale není to tak lehké uvést do praxe. Pojďme tedy začít postupně. 

Než začneme s praktickým návodem, jak si na sebe udělat čas, je potřeba se zamyslet nad tím, jak sami sebe vnímáme, a jak o sobě smýšlíme. Pozoruji kolem sebe to, jak hodnotíme druhé lidi, co o nich říkáme. Mnohdy říkáme: Ta přibrala, té to oblečení moc neladí, nesluší, ta zestárla, ta vypadá unaveně, asi na sebe nemá čas..... Často to co říkáme o druhých vypovídá víc o tom, jak smýšlíme o nás samotných. Ne nadarmo se říká přísloví: Podle sebe soudím tebe. =) Dávejme si tedy pozor, jak hodnotíme ostatní a jak ten svět kolem sebe vidíme. Je to vždy odpověď našeho nitra - podvědomí. A proto rozdávejme kolem radost a snažme se vidět na sobě a na druhých jen ty pozitivní věci. Co hodně pomáhá je - umět se pochválit a pochválit i ostatní ve svém okolí. Kdy naposledy jste si řekly, "mě to ale sluší", " dnes vypadám opravdu dobře"? Rozzáříte den nejen sobě, ale i svému okolí.


Pojďme postupně k návodu, jak si na sebe přes den udělat čas. Samozřejmě vše, co děláme je otázka priorit. Jde o to, co pokládáme za důležité a nezbytné udělat jako první, druhé, třetí... Často slyším větu: " Na to nemám čas", "Na sebe nemám čas". Myslím, že člověk si udělá čas přesně na to, na co chce. =) Spousta lidí v dnešní době zažívá pocit vyhoření. (únava, pocity deprese, méněcennosti, nadměrného stresu). Jak z toho ven? Tomu dobře odpovídá následující citát: "Vyhořele se cítíš ne proto, že bys toho dělal až moc, ale proto, že děláš málo toho, co Tě činí šťastným". Myslím, že je to velký kus pravdy. 

Co Vás v životě baví? Jak byste si představovaly prožít ideálně Váš den? Jak by vypadal? Na co byste se zaměřily? 

Je nějaká z odpovědí, že byste si odpočinuly, věnovaly se na chvíli sami sobě a pečovaly o sebe? Pokud ano, je to skvělé. Jak k tomu postupně dojít, i když ten den není zcela ideální podle Vašich představ a máte spousty úkolů a povinností před sebou? 

1. Začneme jednoduše a hned ráno!

- Ráno - začátek dne, je to nový start do dalšího krásného dne, tak si ho pojďme udělat pěkný a začněme s péči o sebe a o své tělo, jako první. Stačí Vám 20 min. 

- První, co většinou uděláme je, že navštívíme koupelnu. Během prvních 10 minut si dopřejte péči o sebe a svou pleť. Obličej si umyjte vodou nebo použijte nějaký čistící pleťový prostředek, jako je čistící gel, mléko, pěna, pak pokud máte, dočistěte tonikem a namažte krémem. (Pokud nepoužíváte make-up je dobré použít krém s faktorem, který Vás ochrání před sluníčkem a zářením).  Mnoho z nás ráno cítí na pleti spoustu mazu atd. Je to proto, že se přes noc potíme a tělo vylučuje maz a bakterie. Proto je ranní ošetření důležité. Při aplikaci krému se na sebe usmějte, pohlaďte se a pochvalte se. Zároveň si popřejte krásný den. =)

- Druhá fáze je ranní protažení, které také zabere okolo 10 min. Pokud máte karimatku nebo nějakou deku položte ji na zem a lehněte si. Začněte s protahováním a pomalým dýcháním. Cviky na protažení si můžete najít kdekoliv na youtube, internetu. Skvělé cviky na protažení a posílení vnitřních svalů jsou 5 Tibeťanů - odkaz: https://www.youtube.com/watch?v=uG5Sw_s3Lko. (Doporučují se dělat před jídlem). Na závěr protažení zůstaňte jen tak ležet a vnímejte své tělo a svůj dech. Nyní jste připraveni na nový den.

2. Zastavte se během dne

- Pokud máte během dne naplánovaný čas jen pro sebe a pro své koníčky je to skvělé. (jdete si zacvičit, do přírody na procházku, na kolo, odpočíváte u knihy, někdo při úklidu, vaření). Pokud, ale jedete, jednu povinnost za druhou, zkuste se na chvíli zastavit. Nejlépe vyjít ven, nadýchat se čerstvého vzduchu, zavřít oči a vnímat přírodu kolem. Pomůže Vám to se znovu zkoncentrovat.

- Během dne je potřeba naplánovat si aktivity, povinnosti tak, aby nebyly nad rámec našich sil a abychom se nehonily. Je dobré řídit se heslem: "Abys začal stíhat, musíš přestat spěchat". Většinou, když se člověk honí, nestíhá to co by měl a naseká přitom plno chyb. Najednou mu na semaforu svítí jen červená.. a nestíhání se prohlubuje. Když děláme věci v klidu a uváženě - najednou vše vychází. =)

3. 15 min večer před spaním

- Péče o sebe a hlavně o svou pleť je večer velmi důležitá. Je fajn na večer zhodnotit svůj den a vyzdvihnout vše, co se nám povedlo. Je dobré pochválit se za to, jak jsme všechno zvládly. Péče o pleť a její čištění na večer je velmi důležitá. Přes den na naši pleť působí hodně vjemů ať už ovzduší, prostředí, kde se pohybujeme nebo to, co jsme přes den snědly nebo někdy i stres, který jsme prožily. Proto je potřeba pleť důkladně vyčistit a zbavit všech nepotřebných bakterií. Doporučuji opět umytí obličeje vodou, použití čistících pleťových přípravků - pleťového mléka, pěny či gelu, následně dočištění tonikem. Na noc je skvělé použít oční krém a noční krém. Noční a oční krémy působí hlavně přes noc.

- Před usnutím se soustřeďte jen na spánek. Nepromítejte si v hlavě to co bylo dnes a nebo to, co Vás čeká zítra. Soustřeďte se jen na spaní. Pak je zaručené, že se dobře vyspíte. Doba spánku by měla být okolo 7-8 h denně. Důvod je, že první 4 hodiny regeneruje tělo na fyzické bázi a další 4h na psychické. Když člověk spí např. 5-6 h denně ráno si pak často připadá, jak praštěný. A to z důvodu nedostatečného času na psychickou regeneraci.

Doufám, že Vám rady a tipy pomohou. 

Mějte se krásně =)